Moodle FEL Docs
Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Zpět na domovskou stránku

Často kladené dotazy

Zde naleznete často kladené dotazy či problémy, setříděné dle Vaší role v Moodle FEL. Odpověď na danou otázku si zobrazíte po kliknutí na její text.

Chybí Vám zde odpověď na nějaký problém? Neváhejte a kontaktujte nás prosím prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce. Otázku a odpověď zde rádi zveřejníme.

Obecné

Pokud Vám přihlášení nefunguje ani do jiných systémů fakulty/školy, obraťte se prosím na podporu ČVUT.

Pokud se problém týká pouze Moodle FEL, kontaktujte nás prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce.

Ano, všechny kurzy na Moodle FEL jsou dle Spisového a skartačního řádu uchovávány po dobu minimálně 5 let.

Moodle FEL je pro naši fakultu kritický systém; proto probíhá každý den, ve 3:00, záloha celého systému. Z důvodu zajištění konzistence této zálohy je nutné, aby byl uživatelům dočasně odepřen přístup, a nemohli tak v průběhu jakkoliv modifikovat data.

Dobu, ve které záloha probíhá, jsme se snažili nastavit tak, aby ní bylo ovlivněno co nejméně uživatelů.

Sekce pro studenty

Synchronizace účastníků kurzů v Moodle probíhá vždy o půlnoci - pokud tedy Váš zápis proběhl v posledních 24 hodinách, vyčkejte prosím. Pokud potřebujete vidět obsah kurzu okamžitě, obraťte se na Vašeho vyučujícího, který může vykonat manuální synchronizaci účastníků dle aktuálních dat z KOSu.

Pokud proběhl Váš zápis před více než 48 hodinami, a kurz na své nástěnce stále nevidíte, kontaktujte nás prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce.

Obsah kurzu je pravděpodobně skrytý před studenty. Kontaktujte prosím svého vyučujícího.

Na začátku semestru se často stává, že studenti Erasmu mají v KOSu pouze dočasný účet, a normální účet je založen až během prvních dvou týdnů po začátku semestru. S tímto problémem bohužel příliš nezmůžeme, nicméně v nouzi vám můžeme založit dočasný účet.

Pokud Vám po prvních 14 dnech semestru stále některé předměty v Moodle chybí, kontaktujte nás prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce.

Sekce pro vyučující

Primární datový zdroj pro Moodle FEL je KOS. Zkontrolujte proto, že jste v KOSu u daného předmětu zapsán jako vyučující. Pokud nejste, požádejte svého referenta o zapsání a následně vyčkejte na noční synchronizaci uživatelů.

Pokud v KOSu jste zapsán, spojte se se svým lokálním správcem a požádejte ho o součinnost - ve většině případů dokáže problém identifikovat. V případě, že bude třeba založit pro předmět nový kurz (předmět ještě v Moodle vyučován nebyl), bude od Vás lokální správce potřebovat následující informace:

  • seznam předmětů (ideálně jejich kódů), pro které chcete kurz založit;
    • Vícero předmětů může být tzv. shluknuto, a může pro ně být vytvořen jeden kurz - tato funkce se Vám může hodit, např. pokud vyučujete daný předmět ve verzi pro prezenční a kombinovanou výuku zároveň. Nemusíte tak spravovat totožný obsah pro vícero stránek.
    • Takto lze “shlukovat” pouze předměty, které jsou vyučovány ve stejných semestrech. Nemůžete tak shluknout jeden předmět vyučovaný pouze v zimním, a druhý, vyučovaný pouze v letním semestru.
  • semestr, ve kterém má být kurz vytvořen;
    • Kurzy jsou vždy vázány na jednotlivé semestry. Časové úseky, kdy jsou jednotlivé semestry v Moodle zakládány, naleznete na stránce Harmonogram událostí.
  • šablona, která má být pro kurz použita.
    • Kurz může být při vytvoření úplně prázdný, či může obsahovat uvítací šablonu se základními informacemi o ovládání kurzu, nebo dokonce i zkopírovaný obsah z jiného kurzu v Moodle FEL.

Ano, Moodle podporuje podobnou syntaxi jako například CourseWare:

  • pro odkaz na kurz v aktuálním semestru použijte adresu ve tvaru https://moodle.fel.cvut.cz/courses/KOD, kde KOD je kód vašeho předmětu;
  • pro odkaz na kurz v konkrétním semestru použijte adresu ve tvaru https://moodle.fel.cvut.cz/courses/SEM/KOD, kde KOD je kód vašeho předmětu a SEM je kód daného semestru (např. B222).
Přístup do kurzu se řídí nastavením viditelnosti. Více informací naleznete na stránce Viditelnost kurzu.

Obsah kurzů každý den zálohujeme - v případě, že potřebujete zálohu nahrát, kontaktujte nás prosím prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce.

Zálohy si však můžete vytvářet a nahrávat sami - slouží k tomu funkce Zálohovat/Obnovit ve Správě kurzu. Detailní návod pro Vás připravujeme.

V první řadě se můžete obrátit na tzv. lokálního správce - jde o vyučujícího z Vaší katedry, který má v Moodle FEL vyšší práva, a zároveň je dobře znalý systému. Jejich aktuální seznam můžete nalézt ZDE.

Zároveň se snažíme v průběhu akademického roku pořádat workshopy a sezení pro všechny vyučující Moodle FEL, s cílem navýšit jejich uživatelskou zkušenost, a zlepšit tak obsah kurzů, které tvoří. Termíny těchto sezení vždy oznamujeme dostatečně dopředu prostřednictvím hromadného emailu.

Pokud Však máte specifický problém, nabízíme i individuální konzultace, na kterých Vám rádi poradíme. Pokud o tuto konzultaci máte zájem, kontaktujte nás prostřednictvím odkazu v levé postranní nabídce.